Jedenasta już edycja regaty Classic Cup odbyła się w dniach 18 – 24 września 2016. Tym razem na starcie pojawiły się następujące jachty:

 • s/y Argonaut z kapitanem Mariuszem Główką.
 • s/y Copernicus z kapitanem Tomaszem Niewolinem.
 • s/y Farurej z kapitanem Krzysztofem Bieńkowskim.
 • s/y Isfuglen z dwoma kapitanami 🙂 Pierwszy odcinek prowadził Artur Krystosik, a pozostałe Władysław Mierzecki.
 • s/y Jager z kapitanem Darkiem Krzemińskim.
 • s/y Trygław, który prowadził kapitan Dominik Ragiel.

W tym roku trasę regat podzielono na cztery etapy: Gdynia – Hel, Hel – Władysławowo, Władysławowo – Gronhogen i Gronhogen – Hel. Wszystkie jachty, które stanęły na starcie ukończyły regaty. Wszystkim udało się tak nawigować, aby dotrzeć do kolejnych portów etapowych, choć były widoczne różnice w czasach osiąganych na poszczególnych etapach.

Rywalizacja sportowa to nie tylko to czym żyją uczestnicy Classic Cupa. Zarówno na morzu jak i na metach etapów wszyscy dobrze się bawili, a sama sportowa rywalizacja odbywała się w doskonałej atmosferze, zwłaszcza że pogoda dopisała. Wrześniowy Bałtyk okazał się łaskawy. Było ciepło, wiało nie za mocno, ale dość stabilnie, choć zdarzyły się także chwile słabego wiatru.

Jak stwierdził na zakończeniu imprezy jej organizator Darek Krzemiński, wygrali wszyscy, którzy wystartowali. A na całej, liczącej około 350 mil trasie, najszybszym okazał się jacht „Trygław” pod dowództwem Dominika Ragla. Klasyfikacja końcowa była następująca:

 1. Trygław
 2. Jager
 3. Farurej
 4. Isfuglen
 5. Copernicus
 6. Argonaut

tekst: Mariusz Główka, Dariusz Krzemiński

autorzy zdjęć poniżej: Monika Żuberek, Krzysztof Krasny, Tomasz Adamowicz, załoga jachtu Farurej, Darek Krzemiński