Pierwsze regaty odbyły się w 2005 roku na trasie Świnoujście – Nexo – Gdynia. W następnych latach start odbywał się już w Gdyni, a zakończenie było najczęściej w Helu.

Trasa zazwyczaj wiedzie przez Hel, Władysławowo oraz jeden z portów Szwecji (najczęściej jest to Gronhogen na południu Olandii) i z powrotem przez Hel do Gdyni. Czasem oczywiście pogoda płata figle i regaty odbywają się na trasie krótszej i krajowej.

Dodatkowo żeglarze próbują jak to było w czasach, kiedy do wyznaczenia własnej pozycji na morzu trzeba było znać dużo więcej niż tylko gdzie włącza się GPS’a. Nie było radarów, elektronicznych logów, echosond, wiatromierz czy chart-plotterów. Wszystkie te elektroniczne pomoce są wyłączone, zostaje własna wiedza, doświadczenie oraz papierowa mapa, cyrkiel i namiernik. Regaty ze względu na przyjęta ideę nigdy nie miały charakteru imprezy masowej ani czysto sportowej. We wszystkich edycjach udział wzięły fantastyczne osoby, które stworzyły niesamowity klimat. Kiedy trzeba się ścigać to się ścigają, kiedy jest czas na zabawę to się bawią, a kiedy trzeba pomóc innej załodze to pomagają. Pożyczanie więc żagli, map czy innych elementów wyposażenia jachtu nie jest więc niczym dziwnym i nadzwyczajnym.