W związku z panującą pandemią tegoroczna edycja do końca stała pod znakiem zapytania. Tym bardziej cieszyło, że na starcie pojawiły się aż cztery jachty z pełnymi załogami! W tym roku wystartowały:

  1. s/y Arkos – kapitan Marcin Zych
  2. s/y Flogger – kapitan Michał Kot
  3. s/y IRS Challenger – kapitan Darek Krzemiński
  4. s/y Miss Julia – kapitan Bartek Janic 

Pierwszy etap to już tradycyjnie żegluga zygzakiem z Gdyni do Helu. Pogoda trafiła się świetna, w miarę równy zachodni wiatr o sile około 15-18 węzłów. Na mecie pierwsza była Miss Julia, za nią Arkos, Flogger i IRS Challenger. 

W poniedziałek wiatru najpierw miało być za dużo i dopiero po południu miało się wywiewać. Odczekaliśmy więc do południa i wystartowaliśmy do Władysławowa. Na początku było nieźle, umiarkowany wiatr i piękna słoneczna pogoda, ale im bliżej wieczora i Władysławowa tym mniej wiatru…. zamiast pod wieczór dotarliśmy w środku nocy. Miss Julia ponownie była pierwsza, natomiast tym razem Flogger był drugi, a Arkos trzeci. IRS Challenger przypłynął ostatni.  

We wtorek po raz kolejny w prognozie pogody przewidywano na środową noc, czwartek oraz kawałek piątku sztorm. Nie było więc szans, żeby w terminie popłynąć do Szwecji i wrócić do Helu. Postanowiliśmy więc, że wystartujemy z Władysławowa przed południem, nocą okrążymy platformy Baltic Beta oraz Lotos Petrobaltica i schowamy się w środę na noc w Helu przed naciągającą wichurą.

Jak postanowiliśmy tak się stało. Wystartowaliśmy przy słabym południowym wietrze, aczkolwiek było bardzo ciepło i żegluga była bardzo przyjemna. Nocne namierzanie się na platformy było ucztą dla wacht nawigacyjnych, można było namierzyć się w dowolny niemalże sposób. A później została szybka żegluga z południowo-zachodnią czwórką do Helu.

Na mecie pierwsza była załoga s/y Miss Julia, druga s/y Akros, a trzecia IRS Challengera. Załoga s/y Flogger niestety miała w nocy awarię steru i musiała się wycofać z tego odcinka. 

Czwartek przestaliśmy w Helu, bo prognoza się sprawdziła. Planowaliśmy jeszcze jeden bieg na piątek, ale z różnych przyczyn nie doszedł on do skutku. Ostatecznie więc wynik regat jest następujący:

  1. s/y Miss Julia
  2. s/y Akros
  3. s/y IRS Challenger
  4. s/y Flogger 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zawodach i zapraszamy za rok!